Wild Pacific Seafood

Canned Albacore Prices 
(scroll down for prices - they're listed after the quick note)

Shipping calculated at checkout 





A quick note about our price changes (12/8/16)

Well, we had to raise prices this year. The price of albacore more than doubled last season and while we catch our own albacore, we still pay our boat for whatever tuna is set aside for our canning needs. So when the price of albacore goes up it, so do our costs.

But we do our best to keep non-albacore expenses low – our office is a desk by the woodstove at Harvey and Judy’s house (shared with Koko the African Grey who likes to strut across the deck and peck on the keyboard). Our big purchase for the business last year was a little wagon for hauling cases of tuna from the storage room to the car. Can’t forget that!

We understand if you decide to look around at other albacore labels. The best way we’ve found to compare prices is to look at price per ounce. It’s an easy way to compare when looking at different sized cans.

Calculating price per ounce is pretty straightforward. Take the price of the case and divide it by the number of cans. Then divide that by the size of the cans.

(price of unit/number of cans in unit)/size of cans

Example: price per ounce for our 7.5 case of original albacore.

($131/24)/7.5 = .73 cents per ounce.

 

Other things to consider:

Shipping costs – We really wanted to be able to offer free shipping, but it just didn’t seem fair. We’d have to add even more to our price increase to cover it (because free shipping is never really free, is it?), and our customers would not benefit equally – those closer to us would be paying more for their shipping.

Where the albacore is canned – Some companies choose to ship their tuna to other countries across the Pacific Ocean to be canned and then ship the canned product back to the U.S. Our tuna is canned in Bellingham, WA, at Pelican Packers, a cannery started by Harvey and Judy and another fishing family.

And don’t forget to make sure the albacore is troll-caught in the North Pacific! That’s how you’ll know you’re getting sustainable lower mercury, higher omega-3 fish. 

So there you are. We hope you’ll still choose our albacore. But whatever you decide, keep on eating troll-caught albacore! It’s good for you and good for our planet.



 

3.5 oz. cans


1/4 case 
(6 cans) 
1/2 case
(12 cans) 
1 case
(24 cans) 
Original $27 $49 $89
No Added Salt $27 $49 $89
Dill $27 $49 $89
Garlic $27 $49 $89
Smoked $29 $52 $95
Original with Olive Oil $28 $50 $90
 


7.5 oz. cans 

  1/4 case
(6 cans) 
1/2 case
(12 cans) 
1 case
(24 cans) 
Original $40 $72 $131
No Added Salt $40 $72 $131
Dill $40 $72 $131
Garlic $40 $72 $131
Smoked $45 $83 $151
Original with Olive Oil $40 $74 $134